Zapraszamy do przeczytania artykułu o tym, w jaki sposób efektywnie przyswajać wiedzę!
Na pewno w szkole zdarzyło Wam się uczyć różnych teorii, definicji które przyprawiały Was o ból głowy. Mimo wysiłku, nie byliście w stanie zapamiętać o co chodziło w danym tekście. Na ratunek przybywają mnemotechniki! Są to techniki ułatwiające zapamiętywanie. Poniżej znajdziecie cztery, dzięki którym definicje nie będą Wam straszne! Zatem, do dzieła!
- Fiszki
Technika, która szczególnie sprawdza się przy zapamiętywaniu definicji czy słówek. Fiszka to kartonik, na którym po jednej stronie napisane jest zadanie lub pytanie, a na drugiej widnieje odpowiedź. W nauce z fiszkami może się przydać pudełko z pięcioma przegródkami. Po odpowiedzeniu poprawnie – przenieś fiszkę do następnej przegrody, aż powtórzysz każdą informację co najmniej pięć razy. Fiszki pozwalają na skupienie uwagi na rzeczy, z którymi masz największy problem ponieważ powtarzasz je do momentu gdy nie opuszczą ostatniej przegródki. Fiszki można zrobić również online np. za pomocą strony quizlet.com.
2. Metoda zmiany miejsca
Niby banalna metoda, ale ma ona sens! Zmiana okoliczności w których się uczysz pozwala na tworzenie dodatkowego miejsca w pamięci, o które może się „zahaczyć” przyswajana informacja. Nie chodzi o to aby wyjeżdżać gdzieś daleko, ale wystarczy drobna zmiana, np. uczenie się raz w pokoju, raz w innym pomieszczeniu, na balkonie, w kawiarni czy w parku.
3. Metoda Cornella
Metoda, w której kartkę bądź stronę na komputerze dzielimy na trzy części. Po prawej stronie jest największe pole. W nim wpisujemy wszystko to, co uważamy za ważne w czasie słuchania np. główne informacje, daty, nazwiska, wzory, diagramy, liczby itp. Możemy robić podkreślenia, symbole itd.
Po lewej stronie robimy kolumnę przeznaczoną na wskazówki. Tam wpisujemy np. niedługo po wykładzie, słowa, pytania klucze, które odnoszą się do treści po prawej stronie. Najlepiej zapisywać te wskazówki na tej samej wysokości co odpowiednie informacje z głównego pola.
Na dole zapisujemy krótkie podsumowania informacji zawartych na tej stronie. Chodzi o uchwycenie genezy tekstu. Zaletą takiego sposobu robienia notatek jest to, że dają nam wolność stylu, ale zmuszają także do powtórki zapisanych wiadomości niedługo po wykładzie czy lekcji.
Lewa kolumna może nam posłużyć do powtórek przed egzaminem. Musimy zakryć - np. kartką - prawe pole strony z notatkami. Naszym zadaniem będzie odpowiedzenie na pytania/klucze, które umieściliśmy w lewej kolumnie. Można również wziąć jedno ze słów kluczy i wymienić wszystkie związane z nim informacje, które przychodzą nam do głowy. Metoda Cornella jest szczególnie przydatna gdy musimy szukać związków między różnymi informacjami.
4. Metoda pałacu pamięci – czyli mnemotechnika która polega na wyobrażeniu sobie doskonale znanego sobie miejsca np. naszego domu rodzinnego. W kolejnych pomieszczeniach umieszczamy przedmioty, które kojarzą nam się z informacjami, które chcemy zapamiętać. W ten sposób tworzymy własny pałac pamięci. Najlepiej korzystać z najbardziej przesadzonych, wyolbrzymionych czy zabawnych skojarzeń. Skojarzenia, którym nadamy ładunek emocjonalny łatwiej zapamiętać. Jednak warto wybierać skojarzenia, które są jak najbardziej jednoznaczne.
Mamy nadzieję że przywołane tutaj techniki ułatwią Wam, Waszym pociechom lub uczniom zapamiętywanie. Powodzenia!
#pokonujemybariery #graplanszowa #itymozeszzostacwielkoduchem #wielkoduch #wielkoduchy #grydladzieci